Jak wygląda proces zatrudniania Ukraińców w Polsce? Sprawdź!

Jak wygląda proces zatrudniania Ukraińców w Polsce? Sprawdź!

Mogłoby się wydawać, że pierwsza fala migracyjna Ukraińców na polski rynek skutecznie załatała dziury kadrowe. Nic bardziej mylnego. W Polsce nadal występują duże niedobory pracownicze, a w szczególności brakuje specjalistów i osób, chętnych do wykonywania pracy fizycznej. Z tego względu polscy pracodawcy jeszcze chętniej zatrudniają naszych wschodnich sąsiadów za pomocą dedykowanych agencji pośredniczących. Jak proces zatrudnienia wygląda w praktyce? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Rekrutacja Ukraińców

Zatrudnianie Ukraińców w Polsce najczęściej realizuje profesjonalna agencja pracy. Pracownicy z Ukrainy bardzo często nie mają wykształconego języka polskiego, dlatego wymagają szczególnej opieki merytorycznej i zawodowej, która jest oferowana właśnie przez agencję. Oprócz tego agencja pracy za pomocą wywiadu pomaga dostarczyć pracowników danej firmie na dane stanowisko pracy. Pracodawca chętny do przyjęcia ukraińskich pracowników za pomocą specjalnego formularza może określić swoje preferencje, co do wykształcenia, płci, doświadczenia i predyspozycji zawodowych. Agencja, otrzymując taki formularz, ma za zadanie znaleźć właśnie takiego pracownika, który spełni oczekiwania pracodawcy. Agencja po otrzymaniu zgłoszenia przystępuje do szukania potencjalnego pracownika w swojej bazie i zaprasza na poszczególne rozmowy kandydatów, którzy spełnić oczekiwania.

Outsourcing wschodnich sąsiadów

Termin „outsourcing pracowników”, to świetna opcja dla pracodawców, którzy rozważają zrealizowanie rekrutacji zewnętrznie. W praktyce, kwestie związane z podpisaniem umowy, wypłacaniem pensji i nadzorem pracownika, leży po stronie agencji pracy. Pełnienie obowiązków zawodowych przez ukraińskiego pracownika jest wykonywana na rzecz klienta, czyli pracodawcy. Decydując się na takie rozwiązanie, pracodawca jest odciążony ze spraw formalnych i kontrolnych. Cała współpraca między agencją z pracodawcą odbywa się za pomocą delegacji lub umowy eksportowej, która jest umową trójstronną. Dzięki takiej formie zatrudnienia, pracodawca może skutecznie obniżyć koszty i mieć możliwość szybkiej zmiany pracownika, jeśli ten nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami służbowymi.

Jakie zadania realizuje agencja pracy?

Nie da się ukryć, że pracownicy z Ukrainy dzięki współpracy z agencją mają szansę na rozpoczęcie wymarzonej pracy bez martwienia się o sprawy formalne. Skąd takie udogodnienia? Ponieważ agencja pracy zajmuje się rekrutacją osób, koordynacją procesu rekrutacyjnego, pomaganiem w sprawach wizowych czy rejestracyjnych, które są konieczne do podjęcia legalnej pracy w Polsce.